Facebook

Friday state playoff pairings

Published on Saturday, November 8, 2014

The South Carolina High School League pairings for Friday, Nov. 14.

CLASS 4A

Division I

Friday, Nov. 14

16 Gaffney at 1 Fort Dorchester

15 Mauldin at 2 Dutch Fork

14 Boiling Springs at 3 Byrnes

13 Lexington at 4 White Knoll

12 Ashley Ridge at 5 Hillcrest

11 Wando at 6 Northwestern

10 Dorman at 7 Fort Mill

9 Sumter at 8 Summerville

Division II

16 River Bluff at 1 Goose Creek

15 Blythewood at 2 South Florence

14 Socastee at 3 Stratford

13 Colleton County at 4 Westwood

12 Laurens at 5 Greenwood

11 Riverside vs. 6 Spartanburg at Wofford College

10 Cane Bay at 7 North Augusta

9 York at 8 Westside

CLASS 3A

Friday, Nov. 14

Second Round

Belton-Honea Path at Greer

Seneca at South Pointe

Emerald at Wren

Lancaster at A C Flora

Georgetown at Hartsville

Midland Valley at Berkeley

Marlboro County at Swansea

Hanahan at Myrtle Beach

Quarterfinals – Nov. 21

Semifinals – Nov. 28

Championship – Dec. 6 at Williams-Brice Stadium, Columbia

CLASS 2A

Friday, Nov. 14

Division I

Quarterfinals

Strom Thurmond at Fairfield-Central

Newberry at Woodruff

Waccamaw at Dillon

Loris at Richland-Hardeville

Semifinals – Nov. 21

Championship – Nov. 28 at River Bluff High School

Division II

Friday, Nov. 14

Quarterfinals

Keenan at Chesnee

Abbeville at Ninety Six

Andrews at Woodland

Whale Branch at Timberland

CLASS A

Friday, Nov. 14

Quarterfinals

Division I

McBee at Williston-Elko

Bamberg-Ehrhardt at St. John’s

Hemingway at Allendale-Fairfax

Semifinals Nov. 21

Championship Nov. 28 at Benedict College, Columbia

Division II

Quarterfinals

Friday Nov. 14

Ridge Spring-Monetta at Lamar

McCormick at Hunter-Kinard-Tyler

Timmonsville at Lake View

Semifinals Nov. 21

Championship Nov. 28 at Benedict College, Columbia

 

 

Share



Related Photo Galleries


Leave a Comment



Trending: Greenville-Spartanburg International Airport, Obituaries, Chon Restaurant, Allen Bennett Hospital

GREER CALENDAR

View All Events