Facebook

Greer 4 x 400 boys relay win state championship

Fleming finishes second in 400-meter dash

Published on Sunday, May 12, 2013

Greer High School’s boys 4 x 400 relay team won the state championship Saturday at Lower Richland High School. D’Ante Fleming, Tedrick Gregory, Dorian Lindsey and DeAndre Moren ran a time of 3:21.16. Fleming and Gregory are seniors and Lindsey is in the 9th grade and Moren 10th. All four runners are football players.

Fleming finished second in the 400-meter dash, Nesbitt 7th in the 200 meters and Fleming was 8th in the 100 meters.

State championship finals are listed below.

BOYS

GREER

100-meter dash

8. D’Ante Fleming, 11.18, (1. Jaylen Bacon, Lower Richland, 10.87).

400-meter dash

2. D’Ante Fleming, 48.66 (1. Bradford Lemmons, Dreher, 48.20)

200-meter dash

7. Quez Nesbitt, 22.40 (1. Bradford Lemmons, Dreher, 22.38)

4 x 100 meter relay

DNF. Brook Chapman, D’Ante Fleming, Malek Johnson, Quez Nesbitt (1. Wilson, 41.80).

4 x 400 meter relay

1. D’Ante Fleming, Tedrick Gregory, Dorian Lindsey, DeAndre Moren, 3:21.16

BLUE RIDGE

4 x 800 meter relay

7. Forrest Hill, Rodney Johnson, Jodan Mills, Jakob Sua-Filo, 8:27.62. (1. Daniel, 7:58.86.)

EASTSIDE

1600 meter run

6. Zac Long, 4:27.92  (1. Andre Ivankovic, Daniel, 4:18.14)

7. Grant Wilson, 4:28.40

3200 meter run

6. Grant Wilson, 10:05.13 (1. Gabriel Haughey, Daniel, 9:38.55)

4 x 800 meter relay

3. Stephen Henderson, Zac Long, Alex Lucking, Shon Paul. 8:10.03 (1. Daniel, 7:58.86.)

 

GIRLS

GREER

400-meter dash

7. Takeyra Dodd, 58.38 (1. Amanda Trapp, Daniel, 55.92)

400-meter hurdles

8. Kaiya Bradford, 1:20.30. (1. Leveshia McClain, Hartsville, 1:04.23)

4 x 100 meter relay

6. Kaiya Bradford, Takeyra Dodd, Keanan Johnson, Ciara Lowrance. 49.82 (1. Berkeley, 47.85)

100-meter hurdles

6. Kaiya Bradford, 16.40 (1. Demari Leonard, Wilson, 15.69)

High jump

4. Kaiya Bradford, 5-0 feet. (1. Kianna Bethel, Hannahan, 5-4)

Long jump

4. Keanan Johnson, 17-4 (1. Kelsey Briggs, Westwood, 18-5)

Triple jump

7. Keanan Johnson, 35-9. (1. Shanice Leach, 39-3)

8. Annabelle Workman 35-0.

EASTSIDE

1600 meter run

8. Heather Elliott, 5:30.61 (1. Lillian Tribble, 5:14.26)

3200 meter run

3. Heather Eliott, 11:51.63. (1. Elizabeth Dawson, Daniel, 11:39.25)

4 x 800 meter relay

6. Rebecca Faircloth, Danae Ferguson, Heather Elliott, Catera Young, 10:27.46 (1. James Island, 9:37.97)

Shot put

8. Biqualia Scott 32-8. (1. Kristen Sansburg, 42-11)

Discus

2. Biqualia Scott 128-9. (1. Majayla Holland, Seneca, 134-8)

 

 

 

 

Share



Leave a Comment



Trending: Greenville-Spartanburg International Airport, Obituaries, Chon Restaurant, Allen Bennett Hospital