Facebook

Greer area students nominated to military academies

By Jim Fair, Editor
Published on Tuesday, March 29, 2016

Enlarge photo

Greer area students nominated to military academies
U.S. Senator Tim Scott announced the nominations of 50 South Carolina students, including five from Greer-area schools, to the U.S. Military Service Academies for the class of 2020.

William Metcalf (Blue Ridge High School) and AnnaLeigh Runion (Greer Middle College Charter HS) were nominated for the U.S. Naval Academy, Autumn Shea (Riverside HS), Adam Barnette (Blue Ridge HS) for the U.S. Military Academy and Eric Avalos (Greer HS) for the U.S. Merchant Marine Academy.

“Each year, I am humbled by the number of applications I get from young people who are willing to make the commitment to serve their country in this capacity,” said Scott. “I am proud to say that the students in South Carolina are impressive, to say the least, and give me the unique problem of having too many good applications from which to choose. 

“With such a great pool to choose from, I am confident that these young people will be a positive reflection on our state and will become great leaders in our military,” said Scott.

Final admission is determined by the respective academy.

Scott’s nominations including the student’s high school and hometown are:

U.S Naval Academy 

Annapolis, Md.

· William Metcalf, Blue Ridge High School (Greer)

· AnnaLeigh Runion, Greer Middle College Charter School (Greer)

· Jessica Baynes, Academic Magnet High School (Johns Island)

· Sean Bernstel, Branchville High School (Branchville)

· Katherine Boyle, Irmo High School (Columbia)

· Benjamin Burton, Bishop England High School (Charleston)

· Kara Dowling, Spartanburg High School (Spartanburg)

· Brooke Everly, Whale Branch Early College High School (Seabrook)

· James Fernandez-Parker, Ashley Ridge High School (Summerville)

· Boyce Haigley, Shattuck St. Mary’s School (Mount Pleasant)

· Samuel Hill, Homeschooled (Townville)

· Cameron Jensen, JL Mann High School (Simpsonville)

· John Montgomery, West Ashley High School (Johns Island)

· Darius Nwokike, Academic Magnet High School (Charleston)

· Alton O’Neal, Homeward Education Association (Summerville)

· Elizabeth Russler, Ashley Hall (Charleston)

· Noah Sanders, Belton Honea Path High School (Anderson)

· Tamere Smith, Boiling Springs High School (Moore)

· Daniel Joseph Veidman, St. Joseph’s Catholic School (Simpsonville)

· Pail Zielinski, Princess Anne High School (Virginia Beach, Va.)

U.S. Military Academy

West Point, N.Y.

· Autumn Shea, Riverside High School (Simpsonville)

· Pa-Sweet Betancourt, Hilton Head Island High School (Hilton Head Island)

· Michael Dillon, Hilton Head Christian Academy (Hilton Head Island)

· Andrew LaFlam, Southside Christian School (Simpsonville)

· Arykah Moore, Summerville High School (Summerville)

· Nathaniel Schlosser, Academic Magnet High School (Mount Pleasant)

· Michael Turner II, Hammond School (Columbia)

· Cameron Ward, Porter Gaud School (Mount Pleasant)

· Thomas Zeal, Blythewood High School (Marion, Ala.)

· James Zemp, JL Mann High School (Greenville)

U.S. Air Force Academy 

Colorado Springs, Colo.

· Adam Barnette, Blue Ridge High School (Taylors)

· David Ashbury, Saint Joseph’s Catholic High School (Simpsonville)

· Caitlin Bitting, Rock Hill High School (Rock Hill)

· Benjamin Duncan, South Aiken High School (Aiken)

· Myers Hamer, Dillon High School (Dillon)

· Davis Pinckney, Fort Mill High School (Fort Mill)

· Sarah Placke, Lugoff-Elgin High School (Elgin)

· Hannah Potter, Lugoff-Elgin High School (Elgin)

· Joshua Weishuhn, Homeschooled (Florence) 

· Cullen Wojewodka, Wando High School (Mount Pleasant)

U.S. Merchant Marine Academy 

Kings Point, N.Y.

· Eric Avalos, Greer High School  (Greer)

· Peyton Campbell, Gaffney High School (Gaffney)

· Griffin DesMarteau, Waccamaw High School (Pawley’s Island)

· John Dickson, Hanahan High School (Goose Creek)

· Eric Esselman, South Aiken High School (Aiken)

· Michael Greco, Wando High School (Mount Pleasant)

· Boyce Haigler, Shattuck St. Mary’s School (Mount Pleasant)

· Philip Middleton, Academic Magnet High School (Charleston)

· Jakob Poole, Gaffney High School (Gaffney)

· Hannah Potter, Lugoff-Elgin High School (Elgin)

· Hailey Sobota, Wando High School (Sullivan’s Island)

Share



Leave a Comment



Trending: Greenville-Spartanburg International Airport, Obituaries, Chon Restaurant, Allen Bennett Hospital